Galeria

Z mężczyznami robi się coraz gorzej

- Jakość plemników, jakość płodności mężczyzn spada. Bardzo trudno jest leczyć mężczyzn i jeśli nie mamy rozpoznanej choroby u mężczyzny, to nie mamy żadnego leku. Apteki są pełne suplementów, ale pamiętajmy, że są to suplementy, produkty spożywcze. One mają naśladować coś, czego nam brakuje. Ale czy rzeczywiście nas leczą? Mamy ogromne wątpliwości. Gonady męskie, czyli gruczoły płciowe są tak samo chronione, jak mózg. Tam znajduje się bariera, która ma nie przepuszczać toksyn, więc także lekó

Męska niepłodność – diagnostyka i leczenie

- Co jest ważne dla lekarza przy ocenie problemu u mężczyzny? Ważne jest jak przebiegała ciąża mamy, jakie miała dolegliwości, czy bardzo utyła w ciąży, czy paliła papierosy, czy piła alkohol, czy była leczona lekami. Są to bardzo istotne informacje dla lekarza, żeby postawić prawidłową diagnozę. Oprócz tego należy też zwrócić uwagę na dorastanie, okres pokwitania, operacje czy infekcje.

Niepłodność – plaga XXI wieku

- Zabieg in vitro jako metoda leczenia niepłodności daje najlepsze wyniki u kobiet młodych, w wieku 22-25 lat. Problem u kobiet po 45., 50. czy 60. roku życia głównie dotyczy doniesienia ciąży.

In vitro i diagnostyka preimplantacyjna zarodka PGS/PGD

- Diagnostyka preimplantacyjna to możliwość oceny zarodka przed umieszczeniem go w jamie macicy. Badania pozwalają odpowiedzieć na pytanie czy zarodek prawdopodobnie jest zdrowy, czy też prawdopodobnie chory. Diagnostyka preimplantacyjna polega na tym, że pobieramy fragment zarodka i wysyłamy do badania do pracowni genetycznej i po pewnym okresie dostajemy informację czy dany zarodek pod kątem, który badamy, ma jakiś defekt.

Badania genetyczne a leczenie niepłodności

- Pacjentom wydaje się, że schorzenia genetyczne są tak rzadkie, że można ten temat zupełnie pominąć. U kobiet bardzo często, oprócz niepowodzeń z rozrodem, takie badania wykonujemy wtedy, kiedy kobieta ma rozpoznany pierwotny brak miesiączki bądź też kiedy przedwcześnie miesiączka i czynność jajników wygasają. U mężczyzn najczęstszą przyczyną, która kieruje nas na branie pod uwagę badań genetycznych, to jest azoospermia.

Kobieta szuka w sieci ojca dla swojego dziecka

- Dla ludzi, którzy nie mają dziecka, którzy nie mogą tego doświadczyć, to jest ogromna trauma. Ludzie nie potrafią pracować, zaplanować życia. Od 30-tu lat mam z tym do czynienia i widzę jak ludzie cierpią. Jest to powodem chorób dodatkowych, które u nich powstają.

Przebieg badania kariotypu

W badaniu kariotypu chcemy sprawdzić czy ilość chromosomów u osoby jest prawidłowa, czy chromosomy są prawidłowo poukładane, czy chromosomy płciowe są w odpowiedniej ilości i czy mamy zaburzenia w obrębie chromosomów autosomalnych czy płciowych. Badanie nam mówi czy przypadkiem nie występują zaburzenia, które kompletnie uniemożliwią rozród.

Ponad 200 dzieci urodziło się w pierwszym roku rządowego wsparcia in vitro

- Skala problemu niepłodności w ciągu dziesięcioleci narasta. Nad czynnikiem żeńskim, który dawniej dominował, zaczyna w tej chwili przeważać czynnik męski, który jest bardzo trudny do leczenia. Co więcej, pary decydują się znacznie później na posiadanie dzieci, co dodatkowo utrudnia zajście w ciążę.

Płodność mężczyzn – sposoby na jej poprawę

- Niepłodność męską leczy się bardzo trudno, bardzo długo i zwykle bardzo mało skutecznie. Możemy mówić o trzech rodzajach terapii: o terapii za pomocą hormonów, terapii za pomocą suplementów, terapii operacyjnej. Terapia hormonalna zwykle nie przynosi dobrego efektu, musimy się uzbroić w cierpliwość.

Pogarsza się kondycja polskich plemników

- Plemnik łatwo uszkodzić, natomiast odbudować go bardzo trudno. Nie należy się spodziewać, że rzucenie palenia dwa tygodnie czy miesiąc wcześniej cokolwiek zmieni. Nowe plemniki bardzo długą powstają, a środki toksyczne, nieprawidłowy sposób życia powoduje zupełne uszkodzenie jąder. Jest to tkanka bardzo delikatna i wrażliwa, i raz uszkodzona nie odbuduje się nigdy.

Seks w ciąży - uprawiać czy nie?

- Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań do współżycia od początku do końca ciąży. Kobieta po porodzie zgłasza się do lekarza, żeby lekarz skontrolował czy wszystko wróciło do normy. Zwykle w okresie od 4 do 6 tygodni po porodzie można zacząć współżyć.

In vitro - kiedy i dla kogo

- Wskazaniami do jej zastosowania są ze strony mężczyzny bardzo złe parametry nasienia, kiedy nasienie kwalifikowane przez embriologa nie nadaje się do zapłodnienia drogami naturalnymi ani do inseminacji (zapłodnienie stymulowane wewnątrz organizmu kobiety). Ze strony kobiety to po pierwsze nieudane inne metody leczenia niepłodności, czyli hormonalne, zachowawcze, leczenie inseminacjami, operacyjne, a po drugie wiek kobiety i czas trwania leczenia niepłodności.

Marzenie o własnym dziecku

- Życie w ciągłym stresie sprawia, że ludzie nie mają ochoty ze sobą współżyć. Uprawiają seks o określonych godzinach, bo spieszą się do pracy - mówi Jarosław Niemoczyński. - Nie spodziewajmy się, że życie będzie szaleńczo gnało i pozostanie to bez wpływu nie tylko na naszą rozrodczość, ale w ogóle na stan zdrowia. Dlatego liczba niepłodnych par będzie z roku na rok rosła - ostrzega.

Chcę być tatą - wywiad

- Jeśli po roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń para nie uzyskuje ciąży, powinna się zgłosić do specjalisty od niepłodności. Taka wizyta nie musi natychmiast skutkować wskazaniem na zapłodnienie in vitro.

Postępy w in vitro nadzieją dla par walczących z niepłodnością

- Dzięki postępom nauki można w tej chwili również badać zarodki pod względem genetycznym - mówi dr Jarosław Niemoczyński. Dzięki nowym technikom medycznym w in vitro zmienił się sposób przygotowania do zabiegu. Możemy ocenić zarodek, ale nie możemy zmusić ciała kobiety, żeby ciąża się rozwinęła. Tu nauka ma jeszcze dużo do zrobienia.

Starania o dziecko - jak nie zwariować, gdy nie udaje się zajść w ciążę od razu?

Pierwsze pytanie, które zada lekarz będzie najprawdopodobniej brzmiało: „Jak często Państwo współżyjecie?”. Jak tłumaczy lek. med. Jarosław Niemoczyński, pary zapominają, że aby począć dziecko, należy… Współżyć. I nie chodzi tu o seks tylko w dni płodne, kiedy mamy szansę na poczęcie dziecka, ale także o seks spontaniczny, dla przyjemności. Z drugiej strony samo współżycie „kiedy mamy ochotę” nie zagwarantuje sukcesu. Często pary są zaskoczone, że receptą na ich problem jest po prostu regularne współżycie.

Ekspert odpowiada: Czy za brak ciąży i poronienia odpowiadają geny?

Problemy genetyczne w leczeniu niepłodności nie stanowią bardzo dużego odsetka przypadków. Można szacować, że około 15-20% przyczyn niepłodności związanych jest z genetyką.

Dlaczego pęcherzyk Graffa nie pęka? Czy to LUF? Sprawdź, jakie są szanse na ciążę

- Przede wszystkim należy leczyć niepłodność, czyli zbiór pewnych cech, które powodują, że mężczyzna i kobieta nie mogą mieć dzieci, a nie sam niepękający pęcherzyk i tylko na tym skupić uwagę. Niepłodność to bardzo złożona problematyka i trzeba do niej podchodzić całościowo.

Po wyborach zmieniła się mapa in vitro

- Wprowadzenie stołecznego programu zwiększyło zainteresowanie in vitro, ponieważ dla wielu par dzięki tej pomocy zapłodnienie pozaustrojowe stało się bardziej dostępne. Wspólnym mianownikiem par, które zgłaszają się do nas, jest ogromne pragnienie urodzenia dziecka. Natomiast wiek, wykształcenie, stan zdrowia bywają różne, niepłodność może dotknąć każdego.

Podwójna dola bliźniaków

- Do powstania ciąży mnogiej dochodzi, gdy komórka jajowa zapłodniona przez plemnik we wczesnej fazie podzieli się na dwa oddzielne zarodki. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Czasami taki podział nie może z jakichś przyczyn dobiec końca i wówczas rodzą się tzw. zroślaki, czyli bliźnięta syjamskie.

Drogi ku płodności

Płodność w medycynie klasycznej. Przedstawiony został możliwie najbardziej aktualny stan wiedzy i punkt widzenia medycyny klasycznej na płodność oraz metody leczenia par starających się o ciążę.
Niemoczyński J., Płodność w medycynie klasycznej. W: Drogi ku płodności, 2011, Warszawa: Zacharek Dom Wydawniczy.